Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
28 Kwiecień 2024   |   Imieniny: Waleria, Ludwik, Paweł

facebook

 

Liczy się Twoja opinia!

Związek Nauczycielstwa Polskiego otrzymał projekt, który zawiera szereg istotnych zmian w systemie funkcjonowania oświaty, w szczególności w zakresie powszechności dostępu obywateli do publicznej edukacji i wychowania.
Prosimy o wnikliwe zapoznanie się z powyższym projektem oraz uwagami przedstawionymi w niniejszym newsletterze dotyczącymi niektórych z projektowanych zmian. Uwagi Koleżanek i Kolegów zostaną wykorzystane przez ZG ZNP w procesie opiniowania projektu oraz na dalszym etapie monitorowania zainicjowanej procedury legislacyjnej.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw
http://men.gov.pl/images/stories/DKOW/projekt_ustawy.pdf
http://men.gov.pl/images/stories/DKOW/uzasadnienie.pdf

Wykaz najważniejszych zmian wprowadzanych opiniowanym aktem prawnym:
1) określenie ustawowych zasad rekrutacji do publicznych przedszkoli, publicznych innych form wychowania przedszkolnego, publicznych szkół i placówek;
Nasze uwagi i pytania
Zmiany polegające na wprowadzeniu do ustawy osobnego rozdziału zawierającego powyższe uregulowania stanowią wykonanie wyroku TK z dnia 8 stycznia 2013 r. (K 38/12).
Szczegółowej krytycznej analizie poddać można zarówno zaproponowane przez projektodawców kryteria rekrutacyjne do poszczególnych szkół, jak i zakres oraz sposób przetwarzania danych osobowych kandydatów w procesie rekrutacji.

2) wprowadzenie możliwości przekazywania przez JST do prowadzenia przez inne podmioty placówek: oświatowo-wychowawczych (tj. pałace młodzieży, młodzieżowe domy kultury, międzyszkolne ośrodki sportowe, ogniska pracy pozaszkolnej, ogrody jordanowskie, pozaszkolne placówki specjalistyczne oraz całoroczne i sezonowe schroniska młodzieżowe), CKU, CKP, ośrodków dokształcania i doskonalenia zawodowego, placówek artystycznych (ogniska artystyczne), poradni psychologiczno-pedagogicznych, MOW, MOS, SOSW, specjalnych ośrodków wychowawczych dla dzieci i młodzieży wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, burs i internatów, bibliotek pedagogicznych;
Nasze uwagi i pytania

Zmiana umożliwi przekazywanie tych placówek przez JST do prowadzenia osobom prawnym niebędącym JST (np. spółkom, fundacjom, stowarzyszeniom, w których nie stosuje się w pełnym zakresie przepisów Karty Nauczyciela).
Jak dużej liczby placówek funkcjonujących na terenie poszczególnych oddziałów ZNP dotyczyć może prawdopodobieństwo wykorzystania przez JST możliwości takiego przekazania?

3) potwierdzenie zakazu powierzenia lub przekazania przez JST wykonywania zadań oświatowych osobie prawnej utworzonej przez JST lub osobie prawnej, w której ta jednostka ma udziały, z  jednoczesnym pozostawieniem takiej możliwości w przypadku związku komunalnego;
Nasze uwagi i pytania
Zmiana umożliwi przekazywanie szkół i placówek związkom komunalnym. Należy domniemywać, iż pojęcie „związek komunalny” odnosi się do związków gmin i powiatów tworzonych w celu wspólnego wykonywania zadań publicznych JST. Związek wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność.  Związek posiada osobowość prawną. Ponieważ związek komunalny jest osobą prawną inną niż JST, nauczyciele szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez taki związek podlegają Karcie Nauczyciela w bardzo ograniczonym zakresie.
Jak na poziomie lokalnym oszacować należy ewentualne skutki ograniczenia uprawnień nauczycieli zatrudnionych w przekazywanych związkom komunalnym szkołach i placówkach?

4) stworzenie możliwości zatrudnienia w przedszkolu publicznym oraz innej formie wychowania przedszkolnego osób niebędących nauczycielami, posiadających przygotowanie uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć;
Nasze uwagi i pytania
Wątpliwości budzi idea zatrudniania do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym osób nieposiadających kwalifikacji pedagogicznych.

5) stworzenie możliwości zatrudnienia w szkole podstawowej, w celu wsparcia nauczycieli prowadzących obowiązkowe zajęcia edukacyjne lub nauczycieli prowadzących opiekę świetlicową, osób posiadających przygotowanie uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do wykonywania tych zadań;
Nasze uwagi i pytania
Czy wskazanym jest, aby osoba zatrudniana w celu wsparcia nauczyciela posiadała obligatoryjnie przygotowanie (wykształcenie) pedagogiczne (w projekcie brak tego wymogu), a dopiero obok tego kwalifikacje uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do wspierania nauczyciela.  
Wątpliwości budzi przyznanie organowi prowadzącemu uprawnienia do określania tygodniowego obowiązkowego wymiaru poszczególnych zajęć realizowanych w ramach czasu pracy.

Inne projektowane zmiany
6) wprowadzenie obowiązku zwrotu przez gminę kosztów przejazdu środkami komunikacji publicznej opiekuna dziecka do czasu ukończenia przez dziecko siódmego roku życia w sytuacji, gdy droga dziecka z domu do szkoły przekroczy 3 km;
7) wprowadzenie ustawowego zakazu oferowania i przekazywania szkole korzyści w związku z wyborem przez nauczycieli podręczników określonych autorów i wydawnictw;
8) doprecyzowanie kwestii obowiązkowego funkcjonowania świetlicy w szkole;
9) doprecyzowanie zasad dotowania z budżetów JST publicznych oraz niepublicznych szkół i placówek;
10) zmiany porządkujące i dostosowujące niektóre inne obecne przepisy.

Dziękujemy!
Zespół Polityki Edukacyjnej ZG ZNP

 
Copyright © 2013 Oddział Powiatowy ZNP w Chełmie. Design by MjP for ZNP Chełm
Design by : Place your Website.