Manifestacja w Chełmie - zapowiedź

Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział Powiatowy w Chełmie organizuje 2 marca 2012 roku protest przeciwko likwidacji lokalnych placówek oświatowych. Nauczyciele i rodzice z całego powiatu chełmskiego, którym bliska jest idea nowoczesnej i egalitarnej edukacji, będą w tym dniu manifestowali swoje przekonania o pilnej potrzebie ogólnopolskiego porozumienia oświatowego.

Zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego – organizatora protestu plany zamykania szkół są często przykładem działań bezprawnych, antyspołecznych oraz nieracjonalnych z ekonomicznego punktu widzenia. To również ogromne koszty społeczne. Chcemy, by samorządy zrozumiały, iż wydatki na edukację nie są wydatkami konsumpcyjnymi, tylko inwestycyjnymi, a oszczędności wynikające z likwidacji szkół są pozorne.

Nie przekonują nas argumenty natury ekonomicznej, które zgodnie z obowiązującym prawem nie mogą być główną przesłanką zamiaru likwidacji szkół. Domagamy się zwiększenia nakładów państwa na edukację publiczną tak jak to czynią kraje o wysokim poziomie rozwoju.

Postulujemy zdjęcie z barków samorządu odpowiedzialności za polską oświatę. Radni nie mogą wybierać miedzy drogą a szkołą. Taka alternatywa jest destrukcyjna i burzy ład społeczny. Obecna polityka władz państwowych, która jest pasmem nietrafionych decyzji i zaniechań, hołduje idei cięć.

Nauczyciele, uczniowie i ich rodzice nie wywołali kryzysu gospodarczego! Jesteśmy jego ofiarami. Działania zmierzające do likwidacji placówek uważamy za szkodliwe i antyspołeczne, w sposób rażący uderzające w tych, którym zależy na dobrej, przyjaznej i efektywnej szkole. Przypominamy, że edukacja nie jest przywilejem, ale prawem.

Nadchodzi wyż demograficzny - szkoły będą potrzebne ! Wszystkich, którym bliska jest idea manifestacji zapraszamy do udziału w niej.

Spotykamy się 2 marca 2012 roku o godzina 14.00 pod "Gmachem" (Plac Niepodległości 1).