29 Kwiecień 2024   |   Imieniny: Piotr, Robert, Bogusław

Szkolenie Retzbach 2011

Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział Powiatowy w Chełmie zorganizował dla nauczycieli w dniach 24-30.07.2011 r., studyjny wyjazd szkoleniowy do Retzbach /Niemcy/, finansowany w większości przez stronę niemiecką.
Program szkolenia dla nauczycieli w Retzbach (Niemcy) pt. "Żyć , uczyć się i pracować w Europie":
- System szkolnictwa w Niemczech. - Zadania wychowawcze szkoły.
- Status nauczycieli w Niemczech.
- Różne typy/rodzaje/ szkół i ich funkcje / zadania/ w kształceniu/nauczaniu/.
- Przemoc w szkołach i sposoby rozwiązywania konfliktów.
- Nauka i praca w kontekście chrześcijańskim.
- Stosunki polsko - niemieckie – porozumienia czy uprzedzenia?

Dzień 1- 24.07.2011/niedziela/
Autokar z 50 uczestnikami seminarium przybył do Retzbach wczesnym przedpołudniem. Zostaliśmy zakwaterowani w Benediktushoehe - das Haus fuer Soziale Bildung należącym do Katolickiej Diecezjii Wuerzburg.
Po odpoczynku po długiej podróży uczestniczyliśmy w mszy świętej w kaplicy ośrodka celebrowanej przez polskiego księdza Tatarskiego.
Wieczorem udaliśmy się do Wuerzburga na Kiliani-Fest zakończony pokazem sztucznych ogni.

Dzień 2 – 25.07.2011/poniedziałek/
Nauczyciele uczestniczyli w spotkaniu z radną powiatu Ochsenfurt panią Elizabeth Schaefer. Myślą przewodnią wykładu był bawarski system szkolnictwa  oraz struktura i zadania polityki komunalnej w bawarskich powiatach. Zajęcia były bardzo interesujące, gdyż poruszały bliską nauczycielom tematykę i wzbudziły wśród obecnych dużo emocji. Po południu zwiedzaliśmy stolicę powiatu - Wuerzburg.

Dzień 3 – 26.07.2011/wtorek/
Przed południem uczestnicy seminarium wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez p.K.H.Born na temat "Struktury kościelne diecezji Wuerzburg" oraz  popołudniowym panelu dyskusyjnym na temat aktualnych przepisów i uregulowań w prawie pracy oraz statusie nauczycieli prowadzonym przez p.Marka Kasperka - radcę prawnego Okręgu ZNP w Lublinie. Był to dzień wytężonej pracy umysłowej.

Dzień 4 – 27.07.2011/środa/
Dzień zwiedzania i atrakcji turystycznych. Przedpołudniowa wizyta w zakładach meblowych EIBE w Roettingen była bardzo ciekawa, gdyż firma produkuje m.in. w pełni ekologiczne, kompleksowe wyposażenie dla szkół i przedszkoli. W towarzystwie sympatycznych pracowników mieliśmy możliwość zapoznać się z procesem produkcyjnym i wyrobami przedsiębiorstwa EIBE.
Po obiedzie grupa udała się do Weikersheim w Badenii-Wuertembergii, gdzie zwiedziliśmy dawną siedzibę rodu Hohenlohe : barokowo-renesansowy zamek i ogród w stylu wersalskim.
Następnie pojechaliśmy do uzdrowiska Bad Mergentheim, słynnego z odkrytych już w 1826 roku leczniczych solanek.
Wieczorną atrakcją było wspólne grillowanie.

Dzień 5 – 28.07.2011 / czwartek/
Przed południem odbył się wykład p.K.H.Borna na temat nowoczesnych metod nauczania w szkole i nowinek z zakresu metodyki i dydaktyki. Mieliśmy również niekłamaną przyjemność uczestniczenia w zajęciach tanecznych w tracie których poznaliśmy tańce regionalne.
Wieczorem seminarium zostało uroczyście zakończone. Każdy z uczestników otrzymał zaświadczenie uczestnictwa w kursie.

Dzień 6 – 29.07.2011 / piątek/
W godzinach przedpołudniowych grupa uczestniczyła w pokazie multimedialnym "Freistaat Bayern", przygotowanym przez p.Reginę Kuśmierowicz, który prezentował szerokie spektrum informacji o Bawarii.
Następnie prawnik ZNP p. M. Kasperek odpowiadał na pytania nauczycieli dotyczące interesujących ich zagadnień związanych z Kartą Nauczyciela.
Po południu grupa udała się do Wuerzburga w celu zakupu regionalnych pamiątek.

Dzień 7 – 30.07.2011 / sobota/
Pożegnanie z Retzbach – wyjazd do Polski.

W zakładce GALERIE, znajdziecie zdjęcia z wyjazdu »